När vi nu närmar oss val i både Sverige och USA är det också tid att ta in olika argumentationer från respektive parti.

Ett partis åsikter kan många gånger vändas från fördel till nackdel av ett annat parti, och det vågar jag säga är väl lite av den demokratiska processen. Att vi diskuterar utifrån olika perspektiv på saker, utan att den ena eller andra har mer rätt. Det är ju en åsikt – rätt eller fel.

Min politiska åsikt har ändrat över tid och otid, men jag har växt upp i ett Socialdemokratiskt hem, var t o m SSU ordförande en gång i min ungdom, tyckte sedan att vi människor är på tok för korkade och ointresserade på att ta hand om vår jord så jag röstade på Miljöpartiet, blev lite besviken på MP faktiskt eftersom jag tyckte andra delar inte var så genomtänkta (de var ett nytt parti just då), för att sedan rösta på Centern för deras miljötänk var bättre, för att sedan se en bra landsledare i Reinfeldt och därmed röstade för Moderaterna.

Så vad står jag då? Oklart men jag har vissa grundläggande värderingar och det är att:

  • Lämna världen till våra barn bättre skick än den är idag, helst bara hållbara företag och beteenden. Notera att vi har lånat jorden av våra barn.
  • Behöver inte gilla alla människor, men åtminstone inte skada dem. Vet att bestraffning löser ingenting utan är kortsiktigt sätt att få bukt med saker. Bättre att öka moral och etik hos människor.
  • Förstå bra ledarskap, dvs transcendent ledarskap! Ni som aldrig hört om detta ledarskap, googla det eftersom det är ett ledarskap som kommer utveckla mänskligheten.

Så vad tänker du om valet? Ska vi “missnöje-rösta” eller ideologiröst?